meLostCousins

Pomysł na pewnego rodzaju “kontrę” pojawił się niezwłocznie po pozyskaniu pierwszych informacji o rodzeństwie ojca Augustyna Fuchsa. Mój dziadek w dwóch życiorysach, do których dotarłem, mocno oszczędnie przedstawił swoją rodzinę. W bezpośrednich relacjach i moich rozmowach z Ojcem też odnosiło się wrażenie pewnego rodzaju rezerwę i niechęć do wspominania Jego czasów młodzieńczych.

Długo zastanawiałem się czy Augustyn znał i może utrzymywał kontakty ze swoimi kuzynami ale skoro dziadek nie zostawił mi takich informacji to challenge accepted, znaczy się die Herausforderung angenommen 😉

II wojna światowa oraz okres Demokracji ludowej miało, dodatkowy i znaczący, wpływ na chęć do “chwalenia się” najbliższą rodziną przez Augustyna. Okres w Polsce po ’45 nie był łatwy. Temat zostanie jeszcze poruszony w ramach meCheapNews.

Moja “kontra” czyli pewnego rodzaju delta informacyjna pomiędzy stanem faktycznym a wiedzą na starcie projektu meFuxe.

Kuzyni od Erwina, Iteracja I :

Jest tylko jeden kuzyn, Adam Fuchs o którym istnieniu Augustyn musiał mieć świadomość. Adam mieszkał w Krakowie, Augustyn kilka lat też. Może się spotkali? Informacje od córki Adama raczej rozwiewają taką możliwość. Przekaz od Adama był taki, że nie miał rodziny. Zatem ewentualne przecięcie się kuzynów nie było na tyle intensywne aby o tym wspominać. Być może wyjazd Erwina do USA ograniczyło kontakt z Adamem jak i jego matką z rodziną Fuchs (chichot losu jest taki, że matka Adama też była z domu Fuchs).

Kuzyni od Erwina, Iteracja II :

Wyjazd Erwina do USA to nowe możliwości, także w aspekcie budowy nowej rodziny. C’est la vie. Tu, muszę przyznać, że Erwin nie próżnował. 4 nowych kuzynów i jedna kuzynka Lottie na liście Augustyna. Właśnie z potomkami Lottie nawiązałem pierwszy kontakt w USA w ramach tej odnogi mojego drzewa.

Skoro w 1920 rodzina nie miała kontaktu z Erwinem to bardzo mało prawdopodobne jest aby Augustyn miał świadomość istnienia “nowej rodziny”. Wujek Erwin wyjechał do USA jak Augustyn miał kilka lat. Biorąc pod uwagę czasy, edukację dziadka poza miejscem zamieszkania, to szansa na przecięcie się z “nową rodziną” było zerowe. Także od strony kuzynów z USA nie mam żadnego śladu sygnalizującego jakikolwiek kontakt.

Kuzyni od Marii :

Temat jest bardzo świeży bo trwa intensywna komunikacja i wymiana materiałów z potomkami kuzynów/kuzynek Augustyna. Było ich 9.

Maria Kasprzyk była obecna w 1920 w Skawinkach, zatem Augustyn mógł mieć okazję do spotkania cioci. Także, wstępnie, po analizie materiału otrzymanego od potomków Marii, dostrzegam część z nich na zdjęciu rodzinnym jakie zostało zrobione w Kotowicach – Mirowie w okolicach 1936 roku.

Pierwsze potwierdzenie kontaktu Augustyna z kuzynostwem przyszło od potomków Zofii, która odwiedziła Augustyna na przełomie lat 70/80.

Z ciekawostek do jakich dotarłem to fakt, że Antoni Kasprzyk mieszkał w Jastrzębi Dolnej gdzie głównym Dzierżawcą był mój 2pradziadek, Johann Fuchs. Dość mocno prawdopodobna staje się teza, że Maria Fuchs poznała swojego, przyszłego męża, tamże.

O Marii Kasprzyk de domo Fuchs jeszcze pewnie napiszę, historia wywózki do Kazachstanu i powrót do Lwowa warta jest osobnego wpisu i ujęcia w ramach rozszerzenia powyższego wpisu.

Dodatkowo, poniżej kilka linków do informacji już dostępnych w sieci dotyczących rodziny Kasprzyk:

Antoni Kasprzyk i Maria de domo Fuchs

Włodzimierz Kasprzyk

Witold Kasprzyk

Maciej Kasprzyk miał zginąć przed bitwą pod Lenino w 1943 jako pomocnik kucharza (nieletni) w Armii Berlinga. Wzmianka o tym fakcie ma być w jednej z książek Alojzego Srogi.

Umieszczam też wycinek drzewa z najbliższą rodziną Augustyna Fuchsa która została wydobyta z czeluści przeszłości w ramach projektu meFuxe.

Na drzewie, w pomarańczowych prostokątach, zaznaczone osoby o których miałem pojęcie lub je poznałem zanim projekt meFuxe ruszył. Reszta jest wynikiem czasu jaki poświęciłem na meFuxe.

Jana Fuchsa nie miałem okazji poznać, Jego żonę pamiętam z roku 1984. Miałem okazję mieszkać w Jej mieszkaniu w Gdańsku (do dziś pamiętam poszukiwanie sklepu w okolicach Alei Zwycięstwa i czołgu aby zakupić laskę oraz katowane w radio “Jaka róża, taki cierń” (Edyta Geppert)). Swoją drogą, wybitna piosenka i pewnie dlatego tę laskę pamiętam do dziś 🙂

Anny Fuchs aka Hanki także nie miałem okazji poznać.

Na potrzeby referencyjne w USA :

  1. Theodore Fox, Theodore Fuchs , Ruth Drumheller
  2. Arthur Fox, Arthur Fuchs , Garnet Kaufman
  3. Oscar Fox , Oscar Fuchs , Irene Fox, Irene Fuchs
  4. John Fox, John Fuchs