meKeyDates

Zbiór, wartych odnotowania i szerszej publikacji, wydarzeń związanych z moją najbliższą rodziną.

1474

Najstarsza data w Herbiarzu Uruskiego, dotycząca rodziny Głowackich z Głowaczewic w powiacie szadkowskim. Protoplastów Głowackich z Kujdanowa z których Anna Głowacka była żoną Grzegorza Manasterskiego (5x pradziadek).

1508

Najstarsza data w Herbiarzu Bonieckiego. dotycząca rodziny Ilnickich ze wsi Ilnik w ziemi lwowskiej. Protoplastów Ilnickich z których Regina Ilnicka była żoną Michała Manasterskiego (6x pradziadek).

1589

Najstarsza data w Herbiarzu Bonieckiego , dotycząca rodziny Bilińskich ze wsi Biliny w powiecie samborskim. Protoplastów Bilińskich z których Zofia Bilińska była żoną Jana Manasterskiego (7x pradziadek).

1590

Najstarsza data w Herbiarzu Uruskiego , dotycząca rodziny Manasterskich ze wsi  Manasterzec w ziemi przemyślskiej. Protoplastów  rodu Manasterskich z Kujdanowa i Bobulińc.

1617

Archidiakon  sądecki ks. Jan Januszowski przeprowadza  spis kmieci/osadników w Odrowążu i okolicach (1606). Wśród nazwisk pojawia się nazwisko Skupień. 

1644

27 stycznia w Gołkowicach wierność ślubują sobie Stanisław Gawlik oraz Agnieszka Gomor. Moi 8xpradziadkowie. Najstarszy obecnie dokument metrykalny ujęty w moim drzewie.

1676

Wyniesienie do poziomu szlacheckiego bojara Bazylego Turkuła (Vasile Turculeţ) z Wołoszczyzny. Mój 8xpradziadek. Jego dzieci, w tym mój 7xpradziadek, blisko współpracowali m.in. z Królem Janem III Sobieskim.

1753

W mieście Biała (obecnie Bielsko-Biała), ojciec uwalnia swojego syna z obowiązku dalszej nauki cechowej (tzw. Freisprechung). W tym przypadku chodzi o Lorentza Fuchsa (6xpradziadek) i Jego syna Johanna Fuchsa (5xpradziadek).

1769

W parafii Brzeżańskiej mieszkańcy idą do spowiedzi Wielkanocnej. Nie umyka to uwadze proboszcza. Tworzy spis parafian którzy tego dokonali. Wśród nich są moi przodkowie, np.  Walenty Wierzbicki, 5xpradziadek.

1792

Manasterscy herbu Sas legitymują swoje szlacheckie korzenie.

1811

Kronika Rybnicka donosi o „Wiośnie Ludów” i zniesieniu pańszczyzny. Lud naciera na proboszcza Schneidera. Proboszcz chowa się w szkole której kierownikiem był mój 4xpradziadek, Franz Lonczig. Lud nie rozumiał w czym rzecz, konieczne było wojsko aby uspokoić tłum.

1844-1848

Przy budowie Katedry w Kolonii praktykuje późniejszy budowniczy m.in. kościoła w Raciborzu Ostróg, Johannes Kirstein. Mój 3xpradziadek. Archiwum Katedry precyzuje stanowiska „Steinmetz- u. Maurermeister“ oraz ówczesny zakres prac „was to finish the low owerr of the nave and transept of the owerra and to build the lower parts of the two façades of the transept”.

1851

W Bobulińcach dochodzi do aktu chrztu Katarzyny Manasterskiej herbu Sas. Ostatniej osoby ze szlacheckim rodowodem w moim drzewie. Moja 2xprababcia.

1897

Naczelnik Urzędu w Bijasowicach, królewski dzierżawca, Paweł Lonczig, skreśla Martina Jureckiego z listy pijaków. Paweł to mój 2xpradziadek. Ludzki Pan z mojego przodka.

1898

„Katolik” donosi, że Paweł Lonczig dokłada się do budowy pomnika Bismarcka we Wrocławiu i widnieje w spisie jako Bismarkowiec. „Stary Bismarck, największy kulturnik i wróg Kościoła katolickiego”, można wyczytać.

1907

„Przyjaciel Ludu” poświęca swe łamy na artykuł hejtujący mojego pradziadka, Rudolfa Fuchsa. Stańczyk, dorobkiewicz, spolszczony Niemiec, obrońca panów, wymienia Anonim. „Poczekajcie, psiekrwie, smarkacze, ja was nauczę” odpowiada przodek.

1910

„Nowa Reforma” opisuje, mrożący krew w żyłach, przebieg procesu o szpiegostwo. Świadkiem na procesie jest brat mojego pradziadka, Erwin Fuchs. Oskarżony Josefert chciał szpiegować na rzecz Rosji. Chciał do tego nakłonić m.in. Erwina, który na to, że „sprawa jest śliska”. Josefert dostaje 6 miesięcy ciężkiego więzienia.

1912

Przez łamy wielu gazet (m.in. „Naprzód”, „Rozwój”, „Kurjer Warszawski”) przewija się opis „krwawej walki z bandytami w Szczakowej”. W samym środku akcji jest mój pradziadek Jan Szubiński. Strzelanina na stacji kolejowej zakończyła się zabiciem jednego z bandytów. Drugi trafił do szpitala. Po stronie stróżów prawa jeden ranny, oficyał  Schreter, dostał 4 strzały z browninga. Pradziadek przeżył bo Schreter był młodszy, silniejszy i wyprzedził Go podczas pościgu, zanim bandyci oddali strzały.

1914-1918

Legiony Polskie,  powstałe z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Wśród walczących są także Bronisław Szubiński (brat mojej babci Janiny Szubińskiej, poległ w 1918) oraz Bronisław Frey, starszy brat mojego dziadka Władysława.

1916

„Neue Freie Presse” z Wiednia donosi, że moja prababcia Marta Fuchs, wsparła groszem akcję budowy nowej łodzi podwodnej wojsk Franciszka Józefa I.

1932

W Nowym Targu powstaje klub KS Podhale. Wśród Założycieli moja babcia Janina Szubińska. Pierwszy skarbnik klubu.

1936

W Nowym Targu umiera Józef Rajski. Rzeźnik, burmistrz Nowego Targu, poseł na Sejm, działacz społeczny i polityczny. Z edukacją było trochę słabiej bo tylko 4 klasy skończone. Prywatnie brat mojej prababci Agnieszki Rajskiej.

1939

Kampania wrześniowa

Augustyn Fuchs jako podporucznik, wzięty do niewoli 21 września,  trafia do Oflagu XI B Woldenberg.

Władysław Frey jako porucznik, wzięty do niewoli 23 września,  trafia do Oflagu II B Arnswalde.

1940

W Katyniu ginie Adolf Schön. Mąż Zofii Frey, siostry mojego dziadka Władysława Frey. Miałem okazję czytać list Adolfa który napisał do rodziny przed egzekucją.

W Charkowie ginie Włodzimierz Kasprzyk. Kuzyn Augustyna Fuchsa. Słów kilka o kuzynostwie dziadka Augustyna.

1944

Bitwa o Monte Cassino. Wśród walczących jest Tadeusz Skupień.  W 1939 student weterynarii na Uniwersytecie Lwowskim, więzień łagru nad Kołymą.  Mój ojciec chrzestny i brat mojej babci Wandy Skupień.

3 Dywizja Strzelców Karpackich walczyła w dniach 11-29 maja. Tadeusz jako podporucznik i Jego ckm skutecznie walczyła o zwycięstwo. 

Nagrodzony m.in. :

  • Srebrnym Orderem Wojennym Virtuti Militari
  • Krzyżem Walecznych, dwukrotnie
  • Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino 

1966

Pierwszy tytuł mistrza Polski dla KS Podhale Nowy Targ.

Prezesem Augustyn Fuchs. Dziadek co “wszystko potrafił”.

Niech się nigdy nie oddala, tytuł mistrza od Podhala !!!

1988

Powiedzenie: “szczęście chodzi parami”, wiecznie żywe.

Najpierw w maju, w obecności orkiestry dętej, żegnam Augustyna Fuchsa.

W grudniu, w takt skrzypu śniegu, jestem świadkiem ostatniej drogi Władysława Freya.

2010

Na Świat przychodzi On. Od tego momentu reszta nie ma już znaczenia.  Przyszłość projektu “meFuxe”.